Piramida Madoffa
Z Wikipedii
Piramida Madoffa - klasyczna piramida finansowa na wielką skalę, która mogła być jedną z przyczyn światowego kryzysu finansowego 2007-2009. Stworzył ją Bernard Madoff, zachęcając banki (m. in. HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, UBS), firmy i instytucje (Fairfield Greenwich Group[1], Uniwersytet Columbia, fundację Eliego Wiesela) oraz inwestorów prywatnych do lokowania pieniędzy w jego fundusz. W przypadku gdy pieniądze trzeba było wypłacić, płacił z pieniędzy wpłacanych przez kolejnych klientów.
Fundusz Madoffa pierwotnie inwestował głównie w papiery wartościowe i nieruchomości, jednak likwidator firmy stwierdził, że przez ostatnie 13 lat swojej działalności fundusz w ogóle nie inwestował powierzonych środków[2]. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymywała sygnały o nieprawidłowościach w działalności Madoffa, jednak nie zapobiegła powstaniu piramidy[3].
Fundusz miał charakter elitarny i należały do niego również osoby ze świata biznesu, polityki, kultury - można było do niego przystąpić wyłącznie mając rekomendację, a minimalna kwota inwestycji wynosiła 10 mln dolarów. Wśród oszukanych inwestorów znaleźli się m.in. przedsiębiorca budowlany Larry Silverstein[4], aktorzy John Malkovich i Kevin Bacon, żona Bacona Kyra Sedgwick, fundacja należąca do Stevena Spielberga, bejsbolista Sandy Koufax, senator Frank Lautenberg[5]. Co najmniej dziesięciu inwestorów straciło po ponad miliard dolarów, a wszyscy inwestorzy łącznie stracili ok. 35 mld dolarów[1].
29 czerwca 2009 Bernard Madoff, mimo przyznania się do winy oraz wyrażenia skruchy, został skazany na 150 lat więzienia[6].
Przypisy
- ↑ 1,0 1,1 Kogo naciął Bernard Madoff, forsal.pl, 2008-12-18
- ↑ Madoff od 13 lat nie zainwestował ani centa. Dziennik.pl, 22 lutego 2009. [dostęp 2009-03-21].
- ↑ Zdemaskował Madoffa
- ↑ The Wall Street Journal Polska, 06.02.2009 r., str.1.
- ↑ Dziennik Polska-Europa-Świat, 06.02.2009 r., str.23.
- ↑ Mariusz Piotrowski. Bernard Madoff skazany na 150 lat więzienia. „Gazeta Wyborcza” (2009-06-29). [dostęp 2009-06-30].
| Kościół planuje fundusz dla ofiar molestowania |
|
Niemiecki Kościół katolicki planuje utworzenie funduszu na odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych - informuje w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym.
|
| Podczas audiencji mężczyzna obrażał papieża |
|
Podczas audiencji generalnej Benedykta XVI w Watykanie doszło do incydentu: mężczyzna siedzący w pierwszym rzędzie wykrzykiwał po angielsku obelgi pod adresem papieża. Został zatrzymany - podała Ansa.
|
| RMF: Będzie ekshumacja Stanisława Pyjasa? |
|
Instytut Pamięci Narodowej bardzo poważnie rozważa decyzję o ekshumacji i szczegółowym zbadaniu szczątków krakowskiego studenta - dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki.
|
| Będzie można zaskarżyć UE przed Trybunałem w Strasburgu |
|
Komisja Europejska rozpoczęła dziś prawną procedurę w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC), co umożliwi Europejczykom skarżenie unijnych instytucji przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
|
| Marszałek Borusewicz spotkał się z cesarzem Japonii |
|
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który przebywa z oficjalną czterodniową wizytą w Japonii, został w środę przyjęty przez cesarza Japonii Akihito. Rozmowa dotyczyła m.in. muzyki Fryderyka Chopina i stosunków między Polską i Japonią. Cesarz wspominał też swoją wizytę w naszym kraju w 2002 roku.
|